WARSZTATY WIELKANOCNE Z „WISIENKAMI”

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim w naszym kraju. Wiąże się ona z licznymi obrzędami i zwyczajami zachowanymi do dziś.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie zwyczajów wielkanocnych. Jedną z tradycji świątecznych jest przygotowanie palm wielkanocnych. Korzystając z zaproszenia pań z Koła Gospodyń Wiejskich „WISIENKI” w dniu dzisiejszym wybraliśmy się na warsztaty wielkanocne do Nowego. Nowe to wieś słynąca z uprawy wiśni ,położona nad rzeką Wisłą. KGW WISIENKI liczy 14 osób. Wszystkie Panie, które przystąpiły do koła posiadają liczne talenty: kulinarne, plastyczne, muzyczne i organizatorskie.

Na początku spotkania uczestniczyliśmy w pogadance dotyczącej zwyczajów wielkanocnych. Gospodynie opowiadały jak kiedyś robiono palmy i z czego powinna być  wykonana palma wielkanocna. Do stworzenia takiej ozdoby najczęściej wykorzystuje się gałązki wierzby z baziami, bukszpan, jałowiec, zboża i kwiaty. W naszym przypadku kwiaty zostały wykonane własnoręcznie z kolorowej bibuły i krepiny. Wspólnie z podopiecznymi naszego domu panie wykonały  wielkanocną palmę. Atmosfera była bardzo radosna. Podopiecznym naszego Domu bardzo podobały się warsztaty, bardzo aktywnie w nich uczestniczyli.

Po ciężkiej ale przyjemnej pracy wspólnie zasiedliśmy do stołu na słodki poczęstunek i chwilę rozmowy.

W podzięce za zaproszenie przywieźliśmy paniom upieczone na zajęciach kulinarnych ciasto i wykonany przez podopiecznych stroik wielkanocny , zaś panie poczęstowały nas pysznymi oponkami.

Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w warsztatach. Mamy nadzieję ,że takie spotkanie wpiszą się na stałe w nasze kalendarze, gdyż dzięki takim spotkaniom świat staje się piękniejszy bo niezależnie od wieku, każdy może podarować drugiej osobie uśmiech i radość a dla mieszkańców, nawet najmniejszy gest dobroci wnosi nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość.